Klisura Đetinje, vidikovci Đurića orlovi, stena Igla…
Reka Đetinja je leva pritoka Zapadne Morave, nastaje u severnom delu Kremanske kotline, na jugozapadnim padinama planine Tare od četiri manje reke. Na trećem kilometru od centra grada Užica, počinje živopisna klisura reke Đetinje koja u svom centralnom delu gradi atraktivan kanjon. Klisura Đetinje je proglašena Predelom izuzetnih odlika i označena je kao prirodno dobro od velikog značaja. Čitavu oblast karakteriše vrlo dinamična morfologija sa brojnim pećinama, vrtačama, škrapama i ostenjacima.
Na širem području klisure je registrovano i bogato spomeničko nasleđe: dobro sačuvano naselje iz doba neolita ”Gradina” koje je jedno od najznačajnijih naselja ovog perioda u jugozapadnoj Srbiji, kao i srednjovekovni grad i nekropola na lokalitetu ”Mala gradina”. Posle pešačenja obilazimo stari grad, ali i plažu jedinstvene lepote na Đetinji ispod Starog grada.
Hidrocentrala na reci, odakle počinje naša staza, napravljena je 1900.godine i jedan je od simbola grada Užica. To je prva električna centrala podignuta po Teslinim principima polifaznih struja u Evropi i druga u svetu, svega pet godina posle podizanja iste takve na reci Nijagari u Americi.
Ukupna dužina staze je 15 kilometara sa oko 500 metara visinske razlike kumulativno. Ukoliko se na kraju pešačenja obilazi tvrđava Užički grad onda je to još 3 km dodatno, tj 18 km ukupno.
Startujemo iz centra grada ka Velikoj brani u Turici. Stazom kroz tunele (gde je nekada prolazio Ćira voz) izbijamo na šumski put i glavnu uzbrdicu sa oko 300 metara uspona. Dalje se ide ivicom klisure, takođe sa usponima, ali uz lepe vidikovce. Na pešačkoj ruti se smenjuje veoma raznolik teren kao i predeli – šume, proplanci, grebeni, kamenite staze, slapovi, potoci… pravi je užitak proći ovu stazu, ali ona nije za totalne početnike.
Polazak iz Beograda je u 6:00h sa parkinga na uglu ulica Drinske i Sarajevske. Povratak se očekuje do 22:00h
Vodič: Dragana Rajblović – (vodička licenca UIAA MB 452)
Prijave na mail: altionline@gmail.com
**U slučaju otkazivanja potrebno je naći zamenu, u protivnom novac neće biti vraćen
Sa sobom poneti: mali ranac sa nešto hrane (sendviči, koštunjavi plodovi, suvo voće…), najmanje 1,5 litar vode, kremu za sunčanje, naočare, kišnu kabanicu, rezervnu presvlaku (majicu) i rezervnu obuću. Obući se prikladno pešačenju tj obuću koja se ne kliza (patike ili gojzerice), trenerku ili drugu odeću koja je udobna, kao i jaknu prilagođenu godišnjem dobu. Najbolje je imati na sebi slojevitu odeću. Sve što ponesete duplo (obuću, odeću…) može se tokom pešačenja ostaviti u busu.
Na osnovu Zakona o turizmu i Službenog glasnika RS, br. 17/2019, putovanje je samo za planinare koji imaju planinarsku karticu Planinarskog saveza Srbije sa overenom markicom za tekuću godinu i da se planinarska akcija organizuje u skladu sa statutom Sportskog kluba Alti.
Učesnici na akciju polaze na sopstvenu odgovornost, uz pridržavanje preporuka za nastavak trenažnog procesa u svim sportskim objektima vrhunskih sportista i ostalih sportista u sistemu sporta Republike Srbije, a sa ciljem primena mera prevencija i smanjenja rizika prenošenja virusa SARS-CoV-2, koje je doneo Krizni štab za suzbijanje zarazne bolesti Covid-19, kao i uz pridržavanje mera Pravilnika o bezbednosti i odgovornosti u izvođenju planinarskih aktivnosti Planinarskog Saveza Srbije: http://www.pss.rs/wp-content/uploads/2015/11/6-pravilnik-o-bezbednosti.pdf. Napominjemo da prema Zakonu o turizmu (član 86, stav 4) za putovanje nije obezbeđena zaštita u pogledu garancija putovanja.