Petruška oblast i kanjon reke Crnice
(STAZAMA PETRUŠKIH MONAHA)
Reka Crnica, koja izvire na južnom delu Kučajskih planina, dugačka je nepunih trideset kilometara i uliva se u Veliku Moravu kod Paraćina. Njen kanjonski deo je dug deset kilometara, gde su skriveni ostaci desetak starih manastira koje su osnovali hilandarski monasi iz vremena pre Nemanjića, i jedan još stariji grad. Na atraktivnim lokacijama kanjona, ali i skrivenim zelenim platoima nalaze se ostaci manastira (Namasija, Sveta Nedelja, Sveti Đorđe, Sveti Jovan, Blaga Marija Petruška…) i grada tvrđave (Petrus) po kojoj se ceo kraj zove Petruška oblast.
Tamo gde reka pravi veliku krivinu, gde su vodenice, ribnjak i most, na stenama iznad u amfiteatralnoj udolini nalazi se selo Zabrega. Meštani tvrde da tokom četri godine ratovanja u Drugom svetskom ratu Nemci nikad nisu ušli u Zabregu jer nisu znali da postoji! Zbog prirodnog prostranstva, kanjona reke Crnice, stena, pećina i bujnih šuma, koja selo okružuju, ovaj kraj polako postaje sve poznatija prirodna atrakcija.
Idući dalje kanjonom reke Crnice stiže se do manastira Svetog Sisoja (iz 14. veka podignutog na ostacima manastira iz 8. veka) gde je ujedno i kraj pešačenja. Staza je veoma živopisna, dinamična i raznovrsna. Dužine je oko 17 kilometara, sa 650 metara visinske razlike kumulativno.
Domaćin će nam pri obilasku Namasije ispričati sve o istoriji i legendama Petruškog kraja, što će dodatno obogatiti ovaj izlet.
Polazak iz Beograda je u 06:00 h sa parkinga na uglu Drinske i Sarajevske. Idemo autoputem sa izlaskom za Paraćin. Povratak se očekuje do 22:30h.
Prijave na mail: altionline@gmail.com
Vodič: Dragana Rajblović (UIAA MB 452)
**U slučaju otkazivanja potrebno je naći zamenu, jer u protivnom novac neće biti vraćen.
Za pešačenje sa sobom poneti: mali ranac sa nešto hrane (sendviči, koštunjavi plodovi, suvo voće,…), najmanje 1,5 l vode. Kremu za sunčanje, naočare, kišnu kabanicu, rezervnu presvlaku (odeću i obuću…) koju ostavljamo u busu. Obući se prikladno pešačenju i vremenskim uslovima, planinarske cipele, trenerku ili drugu odeću koja je udobna za kretanje i brzo se suši.
Na osnovu Zakona o turizmu i Službenog glasnika RS, br. 17/2019, putovanje je samo za planinare koji imaju planinarsku karticu Planinarskog saveza Srbije sa overenom markicom za tekuću godinu i da se planinarska akcija organizuje u skladu sa statutom Sportskog kluba Alti.
Učesnici na akciju polaze na sopstvenu odgovornost, uz pridržavanje preporuka za nastavak trenažnog procesa u svim sportskim objektima vrhunskih sportista i ostalih sportista u sistemu sporta Republike Srbije, a sa ciljem primena mera prevencija i smanjenja rizika prenošenja virusa SARS-CoV-2, koje je doneo Krizni štab za suzbijanje zarazne bolesti Covid-19, kao i uz pridržavanje mera Pravilnika o bezbednosti i odgovornosti u izvođenju planinarskih aktivnosti Planinarskog Saveza Srbije: http://www.pss.rs/wp-content/uploads/2015/11/6-pravilnik-o-bezbednosti.pdf. Napominjemo da prema Zakonu o turizmu (član 86, stav 4) za putovanje nije obezbeđena zaštita u pogledu garancija putovanja.