Kanjon reke Karaš
17.05.
Karaš (rum. Caraș) je reka koja izvire u Rumuniji i uliva se u Dunav u Srbiji blizu Bele Crkve. Za vreme rimskog carstva reka je bila poznata pod nazivom Apo, što je na tračanskom značilo voda. Reka Karaš izvire u Anina planinama, severoistočno od grada Anina u Rumuniji. Izvor je u blizini izvorišta reka Brzava i Nera. Tok Karaša kroz Rumuniju iznosi 50 km, posle izvora prvo ide ka severu, ali kod grada Karašova skreće na jugozapad gde prima veliki broj pritoka.
Karaševo (rum. Carașova) spada u red najstarijih zabeleženih banatskih naselja. Prvi put je spomenuto u dokumentima 1333. godine. Tvrdjava Karasova po istomenom mestu podignuta je za vreme Dačana, a potom su je koristili i Rimljani. Prva svedočanstva potiču iz 1323. godine kada je pripadala ugarskom kralju Karlu I Robertu Anžujskom.
Od ostataka tvrđave ka kanjonu reke Karaš prelazi se preko četinarskih i bukovih šuma kao i livada i pašnjaka. Kad uđemo u kanjon ne idemo kroz vodu već stazom. Po prelasku visećeg mostića, među stenama ćemo videti kotlove Karaša, sići do pećine. Kanjon reke je izuzetno lep, ali zahteva obazrivost zbog staze koja je na pojedinim mestima relativno uska. Na nekim deonicama postoje i lanci koji dobro dodju za pridržavanje ako je staza vlažna i klizava. Po obilasku kanjona vraćamo se istim putem do mostića pa dalje drugom stazom nazad do početne tačke.
Staza je dužine 15 km sa oko 530 metara visinske razlike kumulativno.
Carku/Tarcu 2190 m
18.05.
Karpati su planine u srednjoj Evropi. Pružaju se na dužini od 1.500 km (širina preko 300 km) od Bratislave preko teritorije Češke, Slovačke, Poljske, Ukrajine i Rumunije, sve do istočne Srbije. U zapadnim Karpatima tj u Rumuniji je planina Carku (rumunski Tarcu) čiji je vrh visine 2190 metara. Ova planina obiluje šarolikim terenom i stazama kroz šume, livade, proplanke, pored jezera…
Staza za uspon počinje od prevoja na 1200 m odakle se prvo prolazi vrh Sadovanu 1996 m i dalje ide ka Carku (Tarcu) 2190 m.
. Pešačka staza nema nikakvih tehničkih detalja. Istim putem se i vraćamo sa vrha, tako da ako neko bude hteo moćiće da skrati pešačenje i sačeka nas na određenoj deonici. U početku staza vodi kroz bukovu i četinarsku šumu, potom na pola puta, po izlasku iz šume, nalazi se meteorološka stanica gde je jezero.Cuntu na 1460 m. Od jezera se nakon otprilike 150 visinskih metara izlazi na greben planine, kojim se dalje penje na vrh Carku/Tarcu. Tu se nalazi druga meteorološka stanica. Sa vrha se pruža pogled na masiv Karpata, vide se Retezat, Peleaga, Parangul Mare…
Staza je dužine 19 km, sa oko 950 metara visinske razlike.


Silazak do busa i polazak za Beograd. Uz usputnu pauzu i zadržavanje na granici dolazak u Beograd se predviđa do 23:00 h.
Polazak iz Beograda je u subotu 17.05. u 06:00 h sa parkinga na uglu ulica Drinske i Sarajevske.
Polazak 18.05. iz smeštaja u Rumuniji (spakovani sa svim stvarima) busom u 06:00 h n startnu tačku za uspon na Carku.
Noćenje je u dvokrevetnim sobama u privatnom smeštaju. Cena noćenja je 23 evra i plaća se na licu mesta vlasnicima.
Kotizacija: 6700,oo
Vodič: Dragana Rajblović – (vodička licenca UIAA MB 452)
Prijave na mail: altionline@gmail.com
**U slučaju otkazivanja potrebno je naći zamenu, jer u protivnom novac neće biti vraćen
Za pešačke akcije sa sobom poneti: mali ranac sa nešto hrane (sendviči, koštunjavi plodovi, suvo voće…), najmanje 1,5 l vode. Kremu za sunčanje, naočare, kišnu kabanicu, rezervnu presvlaku (odeću i obuću…) koju ostavljamo u busu. Obući se prikladno pešačenju ivremenskim uslovima, planinarskje cipele, trenerku ili drugu odeću koja je udobna za pešačenje.
Na osnovu Zakona o turizmu i Službenog glasnika RS, br. 17/2019, putovanje je samo za planinare koji imaju planinarsku karticu Planinarskog saveza Srbije sa overenom markicom za tekuću godinu i da se planinarska akcija organizuje u skladu sa statutom Sportskog kluba Alti.
Učesnici na akciju polaze na sopstvenu odgovornost, uz pridržavanje preporuka za nastavak trenažnog procesa u svim sportskim objektima vrhunskih sportista i ostalih sportista u sistemu sporta Republike Srbije, a sa ciljem primena mera prevencija i smanjenja rizika prenošenja virusa SARS-CoV-2, koje je doneo Krizni štab za suzbijanje zarazne bolesti Covid-19, kao i uz pridržavanje mera Pravilnika o bezbednosti i odgovornosti u izvođenju planinarskih aktivnosti Planinarskog Saveza Srbije: http://www.pss.rs/wp-content/uploads/2015/11/6-pravilnik-o-bezbednosti.pdf. Napominjemo da prema Zakonu o turizmu (član 86, stav 4) za putovanje nije obezbeđena zaštita u pogledu garancija putovanja.